Jemy w Łodzi - restauracje w Łodzi, opinie, recenzje, wydarzenia

Kaczy burger w Stekówce

Kaczy burger w Stekówce

Ponad rok temu zaskoczyli gości stekiem ze strusia. Teraz w jesiennym menu największymi niespodziankami będą burger z kaczką, matias i … czarna jak węgiel zupa.

Ramen Festival 2019 – zapraszamy do udziału

Ramen Festival 2019 – zapraszamy do udziału

W drugiej połowie listopada ruszy czwarta edycja Ramen Festivalu – wydarzenia, na które czeka wielu fanów tego japońskiego przysmaku. My zaś czekamy na zgłoszenia restauracji chcących wziąć...

Cesky Film gotowy do jesieni

Cesky Film gotowy do jesieni

Jeśli październik to obowiązkowo dynie – dzisiaj do karty Ceskiego Filmu wchodzą premierowe dania z pomarańczowym akcentem, ale pretekstów do wypadu na Tymienieckiego jest jeszcze więcej.

You are here:
Today isponiedziałek,21październik,2019

Honoratka - kawiarnia kultowa

Share

Kawiarnia Honoratka fot. www.reymont.pl

23. maja 2012 r. odsłonięto pamiątkową tablicę w miejscu dawnej siedziby kawiarni Honoratka, czyli przy ul. Moniuszki. Nazwa ta coraz mniej mówi dzisiejszym bywalcom Piotrkowskiej, jednak 40 lat temu było to miejsce, w którym wielu chciało ogrzać się w blasku goszczących tu sław.

Honoratka związana była przede wszystkim ze środowiskiem łódzkiej szkoły filmowej, ale spotykało się tu również prawników, lekarzy, studentów – jednym słowem artystyczno-towarzyską śmietankę Łodzi. Długo można by wymieniać nazwiska znamienitych gości kawiarni, warto tu wspomnieć chociażby o Polańskim, Munku, Kosińskim czy Cybulskim. Honoratka funkcjonowała od końca lat 40. do połowy 70. XX wieku - dziś budynek, w którym się znajdowała zajmuje Citibank. Miejsce nie tylko przyjmowało znanych ludzi, ale również samo występowało w filmach. Kawiarnię zobaczyć można między innymi w Stawce większej niż życie i Kaloszach szczęścia, a ulicą Moniuszki posuwa się również żałobny kondukt w Ziemi Obiecanej. Data odsłonięcia tablicy zbiegła się w czasie z premierowym pokazem filmu Leopolda Rene Nowaka pt. Czarodzieje Honoratki.

Kawiarnia Honoratka fot. www.filmowalodz.pl