Jemy w Łodzi - restauracje w Łodzi, opinie, recenzje, wydarzenia

Jemy w Łodzi Food Fest 2019 – zapraszamy do udziału

Jemy w Łodzi Food Fest 2019 – zapraszamy do udziału

Przed nami trzecia edycja największego festiwalu kulinarnego w naszym mieście. We wrześniu, wspólnie z Łódzkim Centrum Wydarzeń zaprosimy łodzian na Jemy w Łodzi Food Fest, czyli kulinarne święto...

Roślinny obiad z dostawą

Roślinny obiad z dostawą

Jest lato, jest gorąco i podobno są tacy, którym (o zgrozo!) w taką pogodę nie chce się jeść. Nam się chce, w zasadzie zawsze i bez względu na warunki atmosferyczne. Ale w upalne dni chętniej...

Karta rabatowa Jemy w Łodzi

Karta rabatowa Jemy w Łodzi

Ruszyła sprzedaż tegorocznej edycji karty rabatowej Jemy w Łodzi, która upoważnia do 15% rabatu w 25 łódzkich restauracjach i kawiarniach.

You are here:
Today ispiątek,19lipiec,2019

Honoratka - kawiarnia kultowa

Share

Kawiarnia Honoratka fot. www.reymont.pl

23. maja 2012 r. odsłonięto pamiątkową tablicę w miejscu dawnej siedziby kawiarni Honoratka, czyli przy ul. Moniuszki. Nazwa ta coraz mniej mówi dzisiejszym bywalcom Piotrkowskiej, jednak 40 lat temu było to miejsce, w którym wielu chciało ogrzać się w blasku goszczących tu sław.

Honoratka związana była przede wszystkim ze środowiskiem łódzkiej szkoły filmowej, ale spotykało się tu również prawników, lekarzy, studentów – jednym słowem artystyczno-towarzyską śmietankę Łodzi. Długo można by wymieniać nazwiska znamienitych gości kawiarni, warto tu wspomnieć chociażby o Polańskim, Munku, Kosińskim czy Cybulskim. Honoratka funkcjonowała od końca lat 40. do połowy 70. XX wieku - dziś budynek, w którym się znajdowała zajmuje Citibank. Miejsce nie tylko przyjmowało znanych ludzi, ale również samo występowało w filmach. Kawiarnię zobaczyć można między innymi w Stawce większej niż życie i Kaloszach szczęścia, a ulicą Moniuszki posuwa się również żałobny kondukt w Ziemi Obiecanej. Data odsłonięcia tablicy zbiegła się w czasie z premierowym pokazem filmu Leopolda Rene Nowaka pt. Czarodzieje Honoratki.

Kawiarnia Honoratka fot. www.filmowalodz.pl